Doporučujeme ubytování

Hotel My Hotel
Cena od: 975 Kč os./noc
Hotel Garni 1.PLAVEBNÍ
Cena od: 845 Kč os./noc
Penzion Zámeček La Veneria
Cena od: 613 Kč os./noc
Hotel Apollon
Cena od: 700 Kč os./noc
Přidat hotel 

Rezervujte ubytování na tel.:
+420 412 554 286
Rezervace ubytování online.


Rybniční zámeček


 
Lednicko Valtický areál > Co vidět > Rybniční zámeček

Zámeček se nachází asi 2 km jižně od Lednice u severního břehu Prostředního rybníka. Je dostupný z Bezručovy aleje, která spojuje Lednici s Valticemi. U silice je instalována informační tabule, ke stavbě vede betonová cesta. Interiéry jsou veřejnosti nepřístupné.

Díváme-li se na Rybniční zámeček okem praktického turisti, je to salet jako každý jiný. Památka nás začne více zajímat až tehdy, když se dozvíme o překvapivém nálezu z roku 2003. Zámek dnes vypadá asi tak, jak jej navrhl v roce 1815 Josef Kornhäusel. Dokud se při opravě objektu nevykopala 80 centimetrů široká a víc než 10 metrů dlouhá zeď, nikdo se nezamýšlel nad tím, jestli kdy byla přestavována.

Rybniční zámeček připomíná spíš vilku. Tyčí se na hraně svahu nad skleněnou hladinou Prostředního rybníka průčelím směrem k vodě. Průhledem je odsud vidět architektonická výzdoba protilehlého zalesněného břehu. Mezi zelenavými stromy se rozkládá Nový dvůr a Chrám Tří Grácií. Stavět budovy tak, aby si navzájem tvořili romantickou kulisu, bylo tenkrát v módě.

Jako spousta dalších saletů Lednicko-valtického areálu, sloužil i Rybniční zámeček oblíbenému koníčku panstva – lovu. Páni se sem sjížděli, aby zahájili lov na ptactvo a ryby. Později bydlel v přízemí zahradník. O tom, že Lichtenštejni nebyli žádní zpátečníci a fandili vědě, svědčí fakt, že objekt v roce 1928 darovali ornitologům a hydrobiologům. Dneska jej spravuje Mendelova univerzita.

Podle posledních výzkumů vypadal svého času zámeček docela jinak. Poté, co rekonstruktéři objevili při patě průčelí zeď, začali se zainteresovaní historici dohadovat o tom, čeho je pozůstatkem. Na světlo světa byly vytaženy nedatované dokumenty, zachycující plánované rekonstrukce zámku. K velkolepému zvelebnění, které na nich bylo promýšleno, nikdy nedošlo. Avšak když Franz Engel stavěl roku 1824 Tři Grácie na protějším břehu, přesvědčil panstvo, aby byly k Rybničnímu zámečku dostavěny alespoň postranní arkády. Měl k tomu zajímavý důvod – chtěl, aby byl z Grácií hezčí výhled. Postranní křídla musela být podle dobových popisů a kreseb zrušena před rokem 1840.
Víte že…

Víte, že unikátní skalní útvar Pravčická brána zdobí „Sokolí hnízdo“? Tento výletní zámeček je dnes jednou z mnoha restaurací, v nichž se můžete občerstvit na cestě Českým Švýcarskem.
Online Travel Solutions ©
foto: Jan Halady, text: Michaela Košťálová