Doporučujeme ubytování

Hotel My Hotel
Cena od: 975 Kč os./noc
Hotel Garni 1.PLAVEBNÍ
Cena od: 845 Kč os./noc
Penzion Zámeček La Veneria
Cena od: 613 Kč os./noc
Hotel Apollon
Cena od: 700 Kč os./noc
Přidat hotel 

Rezervujte ubytování na tel.:
+420 412 554 286
Rezervace ubytování online.


Rendez-vous


Rendez-vous, též zvaný Dianin chrám, se nachází asi 3 km severovýchodně od Valtic. Vede kolem něj červená turistická trasa, spojující Valtice s Lednicí a dále pokračující k Novomlýnským nádržím.

Lovy, hony, štvanice – klasická volnočasová aktivita šlechty, či alespoň její silnější poloviny. O tom, že Lichtenštejnové tyto zábavy milovali, svědčí hned několik staveb Lednicko-valtického areálu. Lovecké zámečky, kam se chodilo slavit; kaple, u které se za chycená zvířata modlilo, a konečně Rendez-vous – chrám, zasvěcený samotné bohyni lovu, Dianě.

Romantický zámeček načrtl na papír tužkou její vynálezce – Josef Hardmuth. Jeho vizi dal život architekt Josef Kornhäusel. Tak se ve střední Evropě vztyčila stavba, připomínající jeden z vítězných oblouků starověkého Říma. Je vyzdobená dráždivými sochami: do kamene tu vytesali Dianu, jak laškuje se psem, i Kupida, pozorujícího koupající se nymfy.

Empírový zámeček je poměrně mohutný a má tři poschodí. V patře se nachází sál, který dříve sloužil jako shromaždiště panstva, které se chystalo na lov. Páni tu posnídali, probrali novinky v myslivectví a sílu svých koní. Pak se v skrytu duše pomodlili k Dianě a vyrazili do okolních lesů vstříc dobrodružství. Bohyně je mohla z vyvýšeného místa sledovat do dálky. Dodnes sedí na trůně, který zdobí vršek sloupu uprostřed průčelí. Diana se moci nevzdala, když zapadlo slunce a poslední opozdilí lovci zavítali zpět do jejího chrámu. Byla totiž zároveň bohyní měsíce, což dokazuje tenký srpek, zdobící její účes na každé soše i obrazu.

Dianin chrám nechal v roce 1812 postavit Jan I. z Lichtenštejna. Od té doby se na jeho zdech skví nápis: „Chrám tento, jasná ty Fébovo sestro, je zasvěcen tobě, bez škody ať roste k poctě tvé háj ten stále!“


Otevírací doba:

Rendez-vous (Dianin chrám)
červenec, srpen 9:00 – 18:00
květen, červen a září
9:00 – 17:00
duben a říjen
(pouze víkendy)
9:00 – 16:00
  • Poslední prohlídka je hodinu před zavírací dobou.
  • V pondělí je zámeček uzavřen.
  • Délka prohlídky cca 30 min.

Vstupné:

Rendez-vous (Dianin chrám)
Plné 50,- Kč
Snížené - senioři,děti 6-15, studenti, ZTP 30,- Kč
Rodinné
120,-KčVíte že…

Víte, že Nižbor kousek od Prahy proslul nálezem skutečného pokladu? Roku 1877 zde jistý Libor Lebr nalezl prastarý kožený vak plný zlatých mincí.
Online Travel Solutions ©
foto: Jan Halady, text: Michaela Košťálová