Doporučujeme ubytování

Hotel My Hotel
Cena od: 975 Kč os./noc
Hotel Garni 1.PLAVEBNÍ
Cena od: 845 Kč os./noc
Penzion Zámeček La Veneria
Cena od: 613 Kč os./noc
Hotel Apollon
Cena od: 700 Kč os./noc
Přidat hotel 

Rezervujte ubytování na tel.:
+420 412 554 286
Rezervace ubytování online.


Obelisk


 

Obelisk zvaný Facka se nachází asi 3 km severně od Lednice. V současné době je kolem něj vytvořena oplocená obora. Přístup k objektu je umožněn jen pěším – branka se nachází u silnice, vedoucí z Lednice na Podivín.

Teorie, které vysvětlují, proč byl severně od Lednice vystavěn štíhlý Obelisk, jsou dvě. Ta první vypráví o tom, jak na místě, kde dnes monument stojí, dostal kníže od manželky pohlavek. Pro to by mohl svědčit fakt, že domorodci neřeknou Obelisku jinak než „Facka“. Různé verze pověstí, které najdeme zapsané ve starých knihách a památnících, se neshodnou v tom, čím si šlechtic takovou potupu vysloužil. Jeden historik tvrdí, že propil a prohrál v kartách celou vesnici. Jiní povídají, že byl kněžnou ztrestán za nevěru.

Podle nápisu na Obelisku lze soudit, že výstavba neměla s fackováním nic společné. Stavba byla vztyčena na památku uzavření míru mezi Francií a Rakouskem v roce 1797. A za války se jistě bojovalo tvrději než pár záhlavci! Obelisk nechal postavit Alois Josef I. z Lichtenštejna, jehož bratr Jan Josef I. se válek na straně Rakouska účastnil.

Lednický Obelisk stojí o celých čtyřicet let déle než ten známější (Černý) v Paříži. Nachází se na půl cesty mezi Lednicí a Přítlukami. Pískovcové kvádry jsou seskládány do třiadvacet metrů vysoké štíhlé pyramidy. Vrchol zdobí pozlacená hvězda. Původně k monumentu vedla topolová alej a díky jejím pozůstatkům je dodnes vycházka k Obelisku příjemná.

Mír mezi Napoleonem Bonapartem a rakouským arcivévodou Karlem Ludvíkem Janem vstoupil do dějin jako „mír z Campo Formia“. Rakousko v něm uznalo ztrátu vlivu v Itálii. Podepsání smlouvy předcházeli dlouhé slovní tahanice mezi Napoleonem (který tehdy ještě nebyl císař) a rakouským diplomatem Cobenzlem. Ačkoli se hrabě nějakou dobu vzpíral, po výhružce přerušením mírových jednání, zkrotl jako beránek. Campo Formio bylo na půl cesty mezi rezidencemi obou stran, proto se dohodli smlouvu podepsat zde. Hrabě Cobenzl ji ale hned po dokončení sám odvezl Napoleonovi do Passariana a ještě v noci na 18. října žádal o podepsání. Rakousku to nebylo moc platné, o pár let později po Bitvě tří císařů, rozvrátil Napoleon Bonaparte celou Svatou říši římskou. Ale to je jiný příběh a za jeho poznáním bychom se měli vydat spíš do okolí Slavkova.
Víte že…

Víte, že zámek Konopiště jedním z českých zámků, které se mohou chlubit tím, že jej stráží medvědi? Objevíte je ještě před vstupní branou v hradním příkopě a jejich pozorováním si můžete například krátit dlouhou chvíli při čekání na prohlídku.
Online Travel Solutions ©
foto: Jan Halady, text: Michaela Košťálová