Doporučujeme ubytování

Hotel My Hotel
Cena od: 975 Kč os./noc
Hotel Garni 1.PLAVEBNÍ
Cena od: 845 Kč os./noc
Penzion Zámeček La Veneria
Cena od: 613 Kč os./noc
Hotel Apollon
Cena od: 700 Kč os./noc
Přidat hotel 

Rezervujte ubytování na tel.:
+420 412 554 286
Rezervace ubytování online.


Mikulov


Mikulov se nachází asi 30 km západně od Břeclavi. Dominantou obce je zpřístupněný barokní zámek, Svatý kopeček a vyhlídka Kozí hrádek. Na jihovýchod odsud vede modrá turistická trasa přes Hraniční zámeček a Belveder do Valtic. Na sever se vine červená turistická trasa do Pavlova.

Městečko Mikulov vypadá jako kulisa k romantickému příběhu o princezně a chudém rolníkovi. Monstrózní barokní zámek v kontrastu s prostými zelenavými lány vinic vytváří „turistický ráj“. Bude se tu líbit celé rodině. Tatínek popije vínko v jednom z příjemných sklípků, mamka se zasní v elegantně upravených prostorách zámku a děti vyběhnou na nedaleký Svatý kopeček. Není to moc vysoko a zdálky připomíná spíš než horu lysého dědka s čepicí. Tou „čepicí“ je kostel sv. Šebestiána.

Mikulovské náměstí se svažuje k Dietrichštejnské hrobce z poloviny 19. století. Je obklopeno několika restauracemi a v sezóně se na něm krčí spousta dřevěných stánků se suvenýry. Z nich na vás koukají lidé různého věku a vzhledu – všichni do jednoho by dali ruku do ohně za to, že právě jejich burčák/mošt/svařák je z celého města nejlepší.

Pár kroků do kopce a ocitneme se v zámeckém parku. Mezi hradbami procházíme „alej“ soch moderního umění a romantickou růžovou zahrádku. Nedlouhé schodiště vede k Synagoze, nevýrazné budově, kterou zde zanechala nejvýznamnější židovská komuna na Moravě. Modlitebna tu stojí od počátku 14. století. Dnes je zachovalý interiér přístupný veřejnosti a kromě mnoha židovských předmětů v skleněných vitrínách ho zdobí současné fotografie. Obrázky nás zavedou do smutného Izraele a Palestiny, budeme svědky teroristických útoků a utrpení na obou stranách. Vycházka Mikulovem pak chtě nechtě pokračuje v melancholickém duchu.

Většina měst a vesnic je nejhezčí svrchu. I Mikulov můžete mít jako na dlani, stačí se vydat na Kozí hrádek. Odnepaměti tu stávala dělostřelecká věž, z níž odvážní občané kontrolovali dlouhý úsek obchodní cesty z Vídně na Brno. Dnes Kozí hrádek slouží jako rozhledna.
Víte že…

Víte, že Třebíč ukrývá jeden z největších židovských hřbitovů v Česku? Je v něm víc než tři tisíce náhrobků a každý nese otisk příběhu, který by jinak smazal čas.
Online Travel Solutions ©
foto: Jan Halady, text: Michaela Košťálová