Doporučujeme ubytování

Hotel My Hotel
Cena od: 975 Kč os./noc
Hotel Garni 1.PLAVEBNÍ
Cena od: 845 Kč os./noc
Penzion Zámeček La Veneria
Cena od: 613 Kč os./noc
Hotel Apollon
Cena od: 700 Kč os./noc
Přidat hotel 

Rezervujte ubytování na tel.:
+420 412 554 286
Rezervace ubytování online.


Lovecký zámeček


 
Lednicko Valtický areál > Co vidět > Lovecký zámeček

Lovecký zámeček se nachází asi 2 km východně od Lednice. Leží na žluté turistické trase, spojující Lednici a Podivín, asi 500 m od Janova hradu. Interiér je veřejnosti nepřístupný.

Loveckých zámečků je v Lednicko-valtickém areálu několik, jen jeden je však pojmenován tak přímo. Lovecký zámeček sloužil jako myslivna. Klasicistní budova má v prvním patře lodžii, zdobenou toskánskými sloupy. Odsud se mohly zvědavé dámy dívat na své drahé polovičky, honící se za chlupatým „obědem“. Když se slunce sklonilo k obzoru, neměli to páni na hostinu daleko. Janův hrad – romantická zřícenina, kde se po lečích jedlo, pilo a tancovalo – je necelý kilometr odsud.

Lovecký zámeček byl postaven v letech 1805 až 1806 podle projektů Josefa Hardmutha. Hájovna nebyla jediná stavba, kterou načrtl, aby zkrášlovala rozsáhlé Lichtenštejnské panství. V té době už Hardmuthův životopis zdobil návrh unikátního Minaretu. Mimochodem, architekt tužku nejen používal, ale navíc ji předtím sám vymyslel.

Co se týče lovů, nemáme šlechtě co vyčítat. Pánové potřebovali odreagovaní a lid mohl být jen vděčný, že raději stříleli vysokou zvěř, než aby nahnali muže do války. Paradoxně jim prý vděčíme za to, že se v Evropě zachovalo poměrně dost lesů a zvěře. Nebýt aristokratických choutek, stromy by ustoupily před rozrůstajícím se obyvatelstvem. Přirozený lidský pud jej hnal k tomu, aby okolní zdroje co nejlépe (sám pro sebe) zužitkoval. To páni zakázali kácet, aby jim nevyhynuli statní jeleni a bystří zajíci, tolik vhodní pro „relaxační odstřel“.

Za staletí se vyvinulo mnoho způsobů lovu. Šoulačka (kdy se osamělý lovec plíží lesem a loví jeleny, daňky a srny), čekaná (kdy nehnutě číhá na posedu), slídění (kdy má s sebou loveckého psa) nebo vábení (kdy láká zvěř pomocí vábniček, vydávajících charakteristické zvuky). Lichtenštejni měli rádi společenské hony, kruhové leče a naháňky. Na bujných ořích se sjely desítky pánů, doprovázené věrnými psy. Co se ulovilo, upeklo se na osmi velkých ohništích na nádvoří Janohradu a snědlo snad týž večer.
Víte že…

Víte, že přírodní rezervace Podtrosecká údolí je nejrozlehlejší oblastí mokřadních biotopů v Českém ráji? Navíc na ni z unikátních sopečných komínů shlíží dvojice rozbořených věží – Trosky.
Online Travel Solutions ©
foto: Jan Halady, text: Michaela Košťálová