Doporučujeme ubytování

Hotel My Hotel
Cena od: 975 Kč os./noc
Hotel Garni 1.PLAVEBNÍ
Cena od: 845 Kč os./noc
Penzion Zámeček La Veneria
Cena od: 613 Kč os./noc
Hotel Apollon
Cena od: 700 Kč os./noc
Přidat hotel 

Rezervujte ubytování na tel.:
+420 412 554 286
Rezervace ubytování online.


Janův hradJanohrad se nachází asi 4 km východně od Lednice. Ke stavbě, která je v návštěvní hodiny přístupná veřejnosti, se dá dostat po zelené turistické trase. Po Dyji sem jezdí loďky a po prašných cestách koňská spřežení. V hradu se konají svatby.

Janův hrad leží v podivínském katastru a je vskutku podivný. Vypadá jako středověká zřícenina, přitom jej vystavěli na počátku 19. století; navíc stojí na bažinách. Bylo by bláhové domnívat se, že má název obce Podivín s těmito záhadami něco společného. Ony ty záhady totiž nejsou tak úplně nevysvětlitelné. V období romantismu chtěl každý druhý šlechtic vlastnit pěknou zříceninu a když se mu to nepoštěstilo, neváhal si ji nechat postavit. Jan Lichtenštejnský, jehož jméno hrad nese, povolal za tímto účelem architekta Josefa Hardmutha, který nejenže dokázal zpevnit pohyblivé podloží dřevěnými trámy, ale ještě při tom vymyslel tužku.

Aby byla iluze středověku dokonalá, vydal se Hardmuth poznávat skutečné ruiny hradů. Pochopil, že základem úspěchu je materiál, tak byly ke stavbě zdiva přivezeny kameny z nedalekého Velkomoravského hradiště Pohansko. Dbal na každý detail; třeba dřevěná schodiště udělal pravotočivá, jak bylo zvykem ve starých hradech.

Zatímco ostatní aristokrati měli skromnou rozbořenou věžičku s náznakem „někdejší“ budovy, Lichtenštejnové požadovali něco extra. V Janohradu se normálně fungovalo – v době lovů a štvanic tu panstvo pořádalo hostiny. Ty byly vskutku velkolepé. Lapená zvěř se rožnila v plamenech osmi ohnišť na nádvoří. Hlavní Rytířský sál, v němž hodovali muži, ani nepotřeboval vytápění. Bylo běžné, že někdo vyčerpán veselkou padl k zemi a bylo mu třeba odpočinku – to dokazují vedlejší solónky. Největší jelen, kterého tu ulovili, vážil 350 kg a jeho paroží je dodnes výzdobou sálu. Lovy začínaly a končily fanfárou, která zněla ze zadního ochozu. Ten se příznačně jmenuje Terasa trubačů.

Nejschopnější lovec dne byl provolán „králem lovu“ a pil celý večer ze speciálního poháru, který je dneska umístěn na krbu. Titul získal ten, kdo ulovil srnce, divočáka, lišku i zajíce. Když se takových lovců našlo víc, rozhodovala krása trofejí.

Jediné, co na hradu zůstalo z původního vybavení, je stojan na zbraně, na němž je vyřezána sova jako symbol moudrosti. Ta nabádala lovce, aby stříleli s rozvahou a nevyhubili zvěř, kterou by nedokázali spořádat. Dámy jim s tím totiž moc nepomohly – seděly v průběhu hostiny v odlehlých Dámských salónech. V těchto místnostech byly krby, ale bez komínů. Rozpálené dřevěné uhlí se vsouvalo do krbu zvnějšku v porcelánové nádobě. Nejen o ženy bylo dobře postaráno. Knížecí arabský kůň měl samostatnou vytápěnou stáj.


Otevírací doba:

Janův hrad
Duben,říjen
(pouze SO, NE)
9:00 – 16:15
Květen - září
(denně mimo PO)
9:00 – 16:15

Vstupné:

I. okruh:
Dospělí 50,- Kč
Děti od 6 let, důchodci od 65 let, invalidé 30,- Kč

Rodinné (rodiče a jejich děti do 15 let)

130,- Kč
Fotografování (bez stativu a blesku) 100,- Kč

Kontakt:

Janův hrad
Zámek 1
691 44 Lednice na Moravě

tel. a fax:519 355 134
e-mail: janohrad@brno.npu.cz
Víte že…

Víte, že Deštné v Orlických horách je největší lyžařské středisko Orlických hor a proti Krkonoším nabízí téměř poloviční ceny jízdného?
Online Travel Solutions ©
foto: Jan Halady, text: Michaela Košťálová