Doporučujeme ubytování

Hotel My Hotel
Cena od: 975 Kč os./noc
Hotel Garni 1.PLAVEBNÍ
Cena od: 845 Kč os./noc
Penzion Zámeček La Veneria
Cena od: 613 Kč os./noc
Hotel Apollon
Cena od: 700 Kč os./noc
Přidat hotel 

Rezervujte ubytování na tel.:
+420 412 554 286
Rezervace ubytování online.


Hraniční zámeček


 
Lednicko Valtický areál > Co vidět > Hraniční zámeček

Hraniční zámeček se nachází asi 4 km severně od Valtic na modré turistické trase, spojující Valtice s Mikulovem. Funguje v něm luxusní hotel s restaurací.

Lednické rybníky jsou kolem dokola zdobeny krásnou přírodou i architektonickými památkami. Ty jim na počátku 19. století věnoval rod Lichtenštejnů. Hraniční zámeček byl postaven jako letní sídlo pro panstvo, které sem přijíždělo hlavně v létě. Povinností moc nebylo, tak z balkonu koukali na lesknoucí se hladinu rybníka, která se ve dne třpytila jako zlato, navečer upadala do tmavočervené mlhy a s ránem se probouzela do blankytně modré.

Lichtenštejni chtěli mít vše reprezentativně vybavené – i „rekreační chaty“. Exteriér klasicistního zámečku nebyl zařízen o nic míň vkusně než interiér. V Lednici měli patrně hezčí keře, tak sem jejich výhonky dovezli k vysazení. Na stavbě se podílela spousta mistrů ve všemožných oborech: kameník z Mikulova, zámečníci z Lednice a Valtic, pozlacovač, sklenář; malíř přijel až z Vídně.

Hraniční zámeček byl pojmenován podle hranice mezi Markrabstvím moravským a Dolními Rakousy, která procházela jeho středem. Na fasádě se dodnes skví německý nápis: „Mezi Rakouskem a Moravou“. Území bylo k československé republice připojeno v roce 1919, čímž stavba ztratila na osobitosti, ale nic jí to neubralo na kouzlu.

Jednopatrová budova se třemi pavilony a altány se pyšní iluzivně malovanou architekturou. Je s neobyčejným citem vkomponována mezi vysoké stromy a temně azurové hladiny rybníků. Turisty, znavené pochodem po Lednicko-valtickém areálu, sem láká (kromě mimořádné architektonické a historické hodnoty :)) možnost skvěle se najíst a napít.
Víte že…

Víte, že tropická hala Yucatan v ZOO Zlín je jako vystřižená z příběhů o jihoamerických indiánech? Krom deštného pralesa s tropickou zvířenou je tu i Mayská svatyně…
Online Travel Solutions ©
foto: Jan Halady, text: Michaela Košťálová