Doporučujeme ubytování

Hotel My Hotel
Cena od: 975 Kč os./noc
Hotel Garni 1.PLAVEBNÍ
Cena od: 845 Kč os./noc
Penzion Zámeček La Veneria
Cena od: 613 Kč os./noc
Hotel Apollon
Cena od: 700 Kč os./noc
Přidat hotel 

Rezervujte ubytování na tel.:
+420 412 554 286
Rezervace ubytování online.


Hraniční zámeček


 
Lednicko Valtický areál > Co vidět > Hraniční zámeček

Hraniční zámeček se nachází asi 4 km severně od Valtic na modré turistické trase, spojující Valtice s Mikulovem. Funguje v něm luxusní hotel s restaurací.

Lednické rybníky jsou kolem dokola zdobeny krásnou přírodou i architektonickými památkami. Ty jim na počátku 19. století věnoval rod Lichtenštejnů. Hraniční zámeček byl postaven jako letní sídlo pro panstvo, které sem přijíždělo hlavně v létě. Povinností moc nebylo, tak z balkonu koukali na lesknoucí se hladinu rybníka, která se ve dne třpytila jako zlato, navečer upadala do tmavočervené mlhy a s ránem se probouzela do blankytně modré.

Lichtenštejni chtěli mít vše reprezentativně vybavené – i „rekreační chaty“. Exteriér klasicistního zámečku nebyl zařízen o nic míň vkusně než interiér. V Lednici měli patrně hezčí keře, tak sem jejich výhonky dovezli k vysazení. Na stavbě se podílela spousta mistrů ve všemožných oborech: kameník z Mikulova, zámečníci z Lednice a Valtic, pozlacovač, sklenář; malíř přijel až z Vídně.

Hraniční zámeček byl pojmenován podle hranice mezi Markrabstvím moravským a Dolními Rakousy, která procházela jeho středem. Na fasádě se dodnes skví německý nápis: „Mezi Rakouskem a Moravou“. Území bylo k československé republice připojeno v roce 1919, čímž stavba ztratila na osobitosti, ale nic jí to neubralo na kouzlu.

Jednopatrová budova se třemi pavilony a altány se pyšní iluzivně malovanou architekturou. Je s neobyčejným citem vkomponována mezi vysoké stromy a temně azurové hladiny rybníků. Turisty, znavené pochodem po Lednicko-valtickém areálu, sem láká (kromě mimořádné architektonické a historické hodnoty :)) možnost skvěle se najíst a napít.
Víte že…

Víte, že vstupní branou do NP České Švýcarsko je malebná obec Hřensko? Můžete se odsud vydat na proslulou Pravčickou bránu, nebo si užít projížďku na loďkách mezi soutěskami řeky Kamenice.
Online Travel Solutions ©
foto: Jan Halady, text: Michaela Košťálová